Loading...

Amortyzator – kiedy wymienić?

Amortyzator to bardzo ważna część każdego samochodu. Przede wszystkim, odpowiedzialny jest za komfortową jazdę auta. Wszak to on zapewnia odpowiednią elastyczność pojazdu, kiedy przemierzamy przez często bardzo nierówne drogi. W związku z tym warto jest na bieżąco kontrolować stan amortyzatorów w naszym pojeździe – tym bardziej, że im bardziej sprawny amortyzator, tym większy komfort jazdy, ale nie tylko.

To bowiem także amortyzatory odpowiedzialne są za dobrą przyczepność pojazdu w trakcie pokonywania krętych dróg. Ich zadaniem jest również niejako współpraca z systemem wspomagania ABS – wszak bez sprawnego amortyzatora taki system nie będzie w stanie działać prawidłowo, dlatego też bardzo ważne jest, aby zwrócić bardzo dużą uwagę na to, czy nasze amortyzatory rzeczywiście są w stu procentach sprawne. Można to łatwo zrobić, choćby w trakcie regularnych przeglądów, choć uszkodzone i zużyte amortyzatory same dają nam wiele sygnałów, że coś jest nie tak.

Po czym poznać, że należy wymienić amortyzator?

Zużyty lub zepsuty amortyzator można bardzo łatwo zauważyć, wystarczy jedynie regularnie je sprawdzać.

Może to robić mechanik w ramach regularnego serwisowania, ale wiele sygnałów możemy wyłapać samodzielnie. O dużym zużyciu amortyzatora może bowiem sygnalizować na przykład wyciek oleju czy też objawy korozji na tłoczysku. Dodatkowo, bardzo łatwo jest również zauważyć pewne niedogodności w trakcie samej jazdy – mowa tutaj na przykład o znacznie wydłużonej drodze hamowania, która może wskazywać właśnie na problemy z amortyzatorem. Jeśli natomiast nasze auto wyposażone jest w system ABS to wtedy także możemy łatwo zauważyć, kiedy amortyzator nie działa w stu procentach prawidłowo.

Zdaniem ekspertów, żywotność najlepszej jakości amortyzatorów może wynieść około 60-80 tysięcy kilometrów.