Loading...

Co zrobić, gdy auto spala zbyt dużo paliwa?

W momencie, kiedy zauważymy, że nasz samochód spala więcej paliwa niż powinien, zaczynamy szukać przyczyny. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż przyczyn może być bardzo dużo – począwszy od problemów z samą jednostką napędową, skończywszy na uszkodzonych częściach samochodowych, które to odpowiedzialne są za prawidłowe spalanie.

Warto więc wiedzieć, gdzie możemy szukać problemu, dzięki czemu tylko w ostateczności będziemy musieli zgłosić się do mechanika z niewiedzą o źródle nieprawidłowości. Jak się bowiem okazuje, często wystarczy tylko coś wymienić lub też wystrzegać się pewnych zaniedbań, na które do tej pory nie zwracaliśmy nawet uwagi, by nasze auto nie spalało zbyt dużo paliwa.

W takiej sytuacji wizyta u mechanika może nie być konieczna, a my zaoszczędzimy na tym sporo czasu i pieniędzy.

Auto pali za dużo – gdzie szukać źródła problemu?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, czy nie doszło przypadkiem do awarii wtryskiwacza.

Może ją spowodować chociażby nieregularne wymienianie filtra paliwa, natomiast taka awaria będzie objawiać się między innymi nierówną pracą silnika. Inną przyczyną zbyt dużego spalania jest często uszkodzenie sondy lambdy, które to może skutkować tym, że poszczególne podzespoły nie będą w stanie prawidłowo pracować.

Źródłem problemów ze zbyt dużym spalaniem może być także osprzęt silnika – nieprawidłowe działanie przepływomierza albo awaria układu chłodzenia. Jak się jednak okazuje, bardzo często zbyt wysoki poziom spalania jest efektem zaniedbań ze strony kierowcy, takich jak między innymi jazda na nieodpowiednich do pory roku oponach czy też ciągłe jeżdżenie z niepotrzebnym bagażem albo nieodpowiedniej, zbyt agresywnej jazdy, gdyż wszystko to może znacząco wpłynąć na zapotrzebowanie paliwa w naszym pojeździe.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z usługi wodorowania silnika. Zalegający się w nim nagar może zaburzać prawidłowe jego działanie.