Loading...

Co zrobić, kiedy nasz samochód nie chce odpalić?

Jedną z największych obaw każdego kierowcy jest to, że któregoś dnia samochód po prostu nie odpali. Bardzo często zdarza się to w ważnych sytuacjach, na przykład kiedy spieszymy się do pracy albo wybieramy się właśnie na zasłużony urlop. Nieruchomy silnik powoduje tymczasem, że jesteśmy uziemieni i musimy szukać dobrego rozwiązania tego problemu. Częstą przyczyną awarii silników jest zbierający się nagar, dlatego warto co jakiś czas skorzystać z usługi czyszczącej silnik np. wodorowanie silnika słubice.

Powodów może być tymczasem całkiem sporo, natomiast zanim wezwiemy specjalistę to dobrze jest wiedzieć, czy usterki nie znajdziemy przypadkiem samodzielnie. Znacząco ułatwi nam to ewentualną naprawę, tym bardziej kiedy okaże się, że to nic poważnego, a interwencja mechanika nie jest wcale konieczna. Gdzie szukać więc źródła problemów, kiedy nasz samochód nie chce odpalić? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie zasilania, a więc czy auto jest dobrze podłączone do akumulatora oraz w jakim stanie jest sam akumulator.

Może się bowiem okazać, że to właśnie on jest głównym winowajcą.

Auto nie chce odpalić – najczęstsze powody

Jeśli to nie akumulator to możemy rozpocząć sprawdzenie innych części. Być może to rozrusznik jest w na tyle złym stanie, że nie może już odpalić auta – wszak to właśnie rozrusznik odpowiedzialny jest za uruchomienie silnika.

Niestety, do sprawdzenia stanu rozrusznika potrzeba najczęściej specjalisty, natomiast jeśli w dni poprzedzające awarię słyszeliśmy przy uruchomieniu auta charakterystyczny dźwięk spod maski to istnieje całkiem spora szansa, że rozrusznik w końcu całkowicie przestał działać. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być problemy z paliwem lub też z immobiliserem, który to nie odblokowuje się wraz z włożeniem kluczyka do stacyjki, na przykład przez uszkodzenie tegoż kluczyka. Problemy z uruchomieniem pojazdu mogą sprawiać również różnego rodzaju zabezpieczenia i alarmy.