Loading...

Domy pasywne – doskonalić a nie zmieniać

Bez wątpienia domy pasywne są bardzo interesującym wariantem. Warto jednak zaznaczyć, że innowacyjność nie jest wcale taka innowacyjna, jak mogłoby się niektórym zdawać. Tak naprawdę przy budowaniu takich domów tylko udoskonala się technologie znane od lat, a nie wprowadza jakieś supernowoczesne rozwiązania.

Każdy budynek ma określone parametry, czyli na przykład szczelność okien i ścian zewnętrznych. Im jest ona większa, tym mniejsze są straty ciepła. W domach pasywnych przykłada się dużą wagę do tego, żeby z wnętrza budynku nie uciekało ciepło.

Nie korzysta się przy tym z jakiś znaczących innowacji, tylko doskonali znane od lat rozwiązania. Dzięki tego typu podejściu można naprawdę wiele zmienić i to, warto to podkreślić, stosunkowo niewielkim kosztem. Dom pasywny można przecież zbudować dokładając do inwestycji raptem 3% jej normalnej ceny.

Co prawda w Polsce nie jest to jeszcze możliwe, ale już w Niemczech jak najbardziej. Jak widać, innowacyjność nie zawsze musi polegać na wprowadzania rewolucyjnych zmian.