Loading...

Jak przechowywać produkty w zamrażarce?

W osobnych zamrażarkach panują zazwyczaj temperatury od -16 do – 32 stopni Celsjusza. Z kolei w zamrażalnikach, które są częścią lodówki, temperatury nie mają aż takiego szerokiego zakresu i zazwyczaj nie ma opcji ustawienia na tę najniższą. Aby optymalnie wykorzystać miejsce w zamrażalniku, należy wiedzieć jak ułożyć poszczególne produkty.

Produkty, które umieszczamy w zamrażarce muszą być ściśle pakowane blisko siebie. Dzięki temu, chłodzenie będzie wydajniejsze. Kiedy zamrażanie przebiega szybciej, powstają mniejsze kryształki lodowe, a rozmrożony produkt zachowuje lepszą jakość.

Im chłodniej, tym procesy utleniania tłuszczu oraz psucie się produktów jest wolniejsze. Nie można jednak przechowywać wszystkiego w nieskończoność. Domowe dania, czyli ugotowane potrawy mięsne i warzywne, a także dani z mąki jak pierogi i ciasta, należy przechowywać do 8 miesięcy w -18 stopniach.

Zakupione w sklepach zapakowane mrożonki należy wykorzystać we wskazanym na opakowaniu terminie. Surowe i podzielone na porcje mięso trzymamy w zamrażalniku przez 2-3 miesiące. Wieprzowina i drób psują się najszybciej, a najwolniej mięso wołowe oraz jagnięce.

Oczyszczone i osuszone owoce mogą być mrożone nawet przez rok.