Loading...

Leczenie kontuzji obojczyka

Kontuzje obojczyka są szczególnie uciążliwe dla sportowców. Zazwyczaj oznaczają kilka tygodni przerwy od treningów i regularnych występów.

Szczególnie groźne są dla kolarzy czy zawodników sportów kontaktowych. Jego urazy mogą jednak dotyczyć każdego z nas – wystarczy tylko nieszczęśliwie upaść.

Jak leczyć tę kontuzję? Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia. Im mniejszy stopień, tym krótsze i mniej inwazyjne leczenie jest nam potrzebne.

Dwa pierwsze stopnie to leczenie raczej zachowawcze, polegające na oszczędzaniu obojczyka i obkładaniu go lodem. Po około miesiącu powinien on wrócić do pierwotnego stanu.

Gorzej wygląda to w przypadku zerwania aparatu więzadłowego czy poważniejszych przesunięciach obojczyka. O ile osoby mniej aktywne dalej mogą być leczone w mniej inwazyjny sposób, o tyle dla sportowców zazwyczaj konieczna jest operacja.

W innym wypadku kłopoty z obojczykiem mogą być chroniczne. Mało tego, w przyszłości może się u nich rozwinąć zwyrodnienie stawu, które będzie znacząco utrudniało codzienne funkcjonowanie.