Loading...

Plecak szkolny – problemy z kręgosłupem

Dziś dzieci, które uczęszczają do szkół, bardzo często narażone są na nieprzyjemności związane z plecami. Najczęściej spotykanymi chorobami jest skolioza oraz różnego rodzaju zapalenia. Spowodowane one są zbyt ciężkimi książkami i innymi artykułami szkolnymi, które muszą codziennie targać. Jak się okazuje, wpływ na to ma również plecak. Często zdarza się, że jest nieumiejętnie dobrany, przez co ryzyko zwiększa się jeszcze bardziej. Dzieci nie powinny być narażone na takie problemy. Wystarczy im stres w szkole i zabawa z przyjaciółmi. Aby temu zaradzić, należy skupić się na odpowiednim przygotowaniu dziecka do szkoły. Istnieje bardzo wiele aspektów, które można jako rodzic przebadać. Oto one:

  • W pierwszej kolejności należy zastanowić się jaki rodzaj plecaka należy wybrać. Każde dziecko jest inne i będzie zadowolone z innego rozwiązania. Dziś rynek oferuje bardzo wiele rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych jest tornister, niestety wiele rodziców neguje jego zalety, ponieważ okazuje się być twardy i ciężki.

    Drugą propozycją jest torba. Na ulicach widać coraz więcej dzieci, które chcą takiej alternatywy używać. Jest o tyle wygodna, ponieważ zazwyczaj wyposażona jest w funkcjonalne kółka. Dziecko nie musi więc dźwigać książek, o ciąga je po podłożu jak torbę podróżną. Z pewnością pozytywnie wpływa to na jego kręgosłup, ale jak się okazuje – negatywnie na barki. Dziecko odchyla się w jedną stronę, co może prowadzić do skrzywień. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Co więcej problem pojawia się w momencie konieczności pokonania schodów lub progów;

  • Skoro wiemy już, że tornister ani torba na kółkach nie jest dobrym rozwiązaniem – przeanalizujmy, czym powinien charakteryzować się tradycyjny plecak. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na szelki. Dobre plecaki są wyposażone w szelki o dużej szerokości, z możliwością swobodnej regulacji. Takie szelki nie obcierają i są wygodne. Ważna jest też waga takiego plecaka. Jak można się domyślać – im jest lżejszy tym lepiej.

    Ostatnia kwestia to rozmiar plecaka. Nie należy go dobierać pod względem pakowności. Najważniejsze, by był on dopasowany do wielkości pleców dziecka – ani za wysoki, ani za szeroki. Komfort maluchów należy postawić na pierwszym miejscu;

  • Ostatnia rada dla rodziców – to regularne ważenia plecaka. Według zaleceń i wcześniej przeprowadzonych badań, plecak dziecka nie może i nie powinien ważyć więcej niż 15% wagi ciała. Jak się jednak okazuje, jest to nagminnie bagatelizowane, ponieważ współczesny gimnazjalista musi udźwignąć nawet ciężar 10kg.

Każdy plecak szkolny powinien być dobrany pod plecy ucznia. Oznacza to, że nie obejdzie się bez mierzenia tego akcesorium w sklepie. Aby spełnić ten warunek, odradza się kupowanie plecaków i tornistrów w internecie. Coraz częściej oferty najbardziej profesjonalne można spotkać w sklepach sportowych. Tam plecaki szyte są w sposób, który będzie jak najbardziej niwelował nieprzyjemne skutki noszenia dużych ciężarów. Nie ma jednak rozwiązań idealnych. Do każdych pleców pasują inne szelki, inny rodzaj utwardzenia i wielkość.

Rodzice muszą pamiętać, że to plecak może być źródłem późniejszych problemów dziecka z kręgosłupem.