Loading...

Rodzaje marketingu

Marketing wbrew pozorom nie jest zbiorem przypadkowych działań, lecz spójną i przemyślaną strategią, której celem jest nie tylko zainteresowanie odbiorców produktem, czy usługą przedsiębiorstwa, ale również zwiększenie świadomości marki. Nad kampaniami marketingowymi największych spółek handlowych pracują nierzadko tysiące osób. Są oni zaangażowani zarówno w tworzenie odpowiedniego przekazu marketingowego, jak również w proces podejmowania decyzji o dobrze najoptymalniejszych kanałów dystrybucji tego przekazu.

Wszystkie rodzaje marketingu

Mało kto wie, że marketing może przybierać różne formy.

W zależności m.in. od celu kampanii, czy doboru kanału dystrybucji przekazu marketingowego, możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju marketingiem.

  • Marketing wirusowy to termin, który słyszał prawie każdy.

    Nie każdy jednak jest do końca świadomy, na czym ten rodzaj marketingu polega. Marketing wirusowy nie jest niczym innym jak zbiorem działań, które mają doprowadzić do zaistnienia sytuacji, w której to potencjalni klienci sami rozpowszechniają informacje na temat firmy – jej produktów, bądź usług. Marketing wirusowy jest oparty na jednej konkretnej informacji. Może to być kontrowersyjne hasło reklamowe, czy szokująca grafika.

  • Marketing internetowy to jeden z najpopularniejszych współcześnie rodzajów marketingu. W marketingu tym podstawowym kanałem dystrybucji przekazu jest Internet, a uściślając strony internetowe – blogi, fora, jak również media społecznościowe. Marketing internetowy służy przede wszystkim do pozyskiwania dużej ilości klientów przy wykorzystaniu mailingu, newsletteru, banerów internetowych, reklam multimedialnych, czy tworzeniu sieci reklamowych.
  • Marketing wielopoziomowy jest inaczej nazywany marketingiem sieciowym.

    Współcześnie nie wzbudza on pozytywnych skojarzeń. To marketing mający na celu budowanie struktur współpracowników, którzy pracownikom wyższego szczebla przynoszą dodatkowe prowizje, dzięki osiąganiu wyznaczonego planu sprzedażowego.

  • Marketing szeptany to rodzaj marketingu, w którym jedynym kanałem przekazu jest bezpośrednia rozmowa lub dyskusja. Celem tego rodzaju marketingu jest przekazanie odbiorcy informacji w sposób, który jest zaaranżowany na spontaniczny.

.