Loading...

Wpływ temperatury na uwagę kierowców

Lato to bardzo przyjemny czas na drodze. Mogłoby się wydawać, że nawet najprzyjemniejszy i najbardziej bezpieczny i korzystny. Istnieje wiele elementów, które oczywiście stoją za tym stwierdzeniem. Warunki pogodowe w letnie dni są bardzo sprzyjające. Rzadko pada deszcz, widoczność nie jest ograniczona, światło idealnie współgra z prowadzącym pojazd. Oczywiście nie można zapominać o nadmiernym słońcu, przed którym należy chronić oczy nie tylko ze względu na zdrowie, ale i na uwagę. Każdy zna sytuację w której potrafi ono oślepić, co odbija się z pewnością na tych, którzy muszą skupiać się na drodze, przeszkodach i innych uczestnikach ruchu. Lato to jednak czas, w którym bardzo często zapomina się o szkodliwych temperaturach. Samochód pozostawiony na nasłonecznionym parkingu może nagrzać się w bardzo krótkim czasie do ekstremalnych temperatur.

Przykładowo 20 minut wystarczy, aby temperatura we wnętrzu pojazdu osiągnęła 50 stopni Celsjusza. Kolejne 10 minut może doprowadzić nawet do zwiększenia o 10 stopni. Z tego powodu należy pamiętać o tym, aby w miarę możliwości unikać nasłonecznionych powierzchni. Jest to ważne, ponieważ:

  • Pozostawienie dziecka lub zwierzaka w tak nagrzanym samochodzie jest nieodpowiedzialne i groźne. Efektem takich działań i nieuwagi może być nawet śmierć;
  • Uwaga kierowców poruszających się pojazdem nagrzanym do 30 stopni jest mniejsza nawet o 20% od tych, którzy wsiadają do mniej nagrzanego samochodu. Mogłoby się wydawać, że to niemożliwe, jednak istnieją statystyki, które wyraźnie wskazują na większe prawdopodobieństwo wypadków na drodze w takiej sytuacji;
  • Klimatyzacja może uratować i jest niewątpliwie dużą pomocą. Należy jednak pamiętać, że ochłodzenie pojazdu nie nastąpi w przeciągu kilku sekund. Dobrze jest przeczekać kilka minut przed jazdą i przyzwyczaić się do danej temperatury.

.